Zdrowe jedzenie to stosunkowo popularny temat. Niemniej jednak warto zastanowić się nad tym, czy dzięki temu jemy odpowiednie potrawy. Czy interesują nas restauracje ze zdrową żywnością?

Wszyscy lubimy, kiedy jest smacznie, ale czy smak to wszystko? Naturalnie nie i dlatego też istotne jest, aby spoglądać na zdrowe jedzenie.

Restauracje ze zdrową żywnością czy może fast food?

Troska o zdrowie to indywidualna kwestia, ale trzeba pamiętać o tym, że podejmowane decyzje mają wpływ na nasze życie. Ile osób pamięta o tym, aby podczas pobytu poza domem zjeść zdrowo? Można przypuszczać, że myśli często krążą wokół fast foodów. Tymczasem większość fast foodów zawiera sporą ilość cukru, tłuszczów i węglowodanów. Minerałów i witamin jest niewiele. Krótko mówiąc, oznacza to przyjmowanie niezdrowych kalorii. To prosta droga do zwiększenia masy ciała i otyłości. Niektórzy mogą też powiedzieć, że w większości przypadków chodzi o złe nawyki kulinarne. Być może rzeczywiście tak jest, ale czy ma to większe znaczenie? Burgery i inne przysmaki są niezwykle smaczne, ale powinniśmy spoglądać na skutki ich spożywania.

Co się dzieje, kiedy wracamy do domu i decydujemy się na przygotowywanie spóźnionego obiadu, kolacji czy czegokolwiek innego? Można przypuszczać, że zadowalamy się tym, co akurat jest pod ręką. Jak się można domyślić, niekoniecznie oznacza to sięgnięcie w stronę zdrowych posiłków. Ponadto zdrowe odżywianie to nie jest droga na skróty – nie można zadowolić się tym, co akurat jest w lodówce.

Do tego wszystkiego można jeszcze dodać słodycze czy desery serwowane w różnych lokalach. Nie ma co ukrywać, że wiele osób ma słabość do różnego rodzaju propozycji.

Być fit – o co chodzi z troską o zdrowie?

Często mówi się o odżywianiu i żywności. Można to zrozumieć, ale nie są to takie same pojęcia. Idea odżywiania się zdrowo oznacza dostosowanie się do potrzeb organizmu. Jest to coś, czego nie da się dokładnie przedstawić. Jedna osoba będzie potrzebować sporo białka, natomiast dla drugiej większe znaczenie będzie mieć tłuszcz. Możliwe jest nawet to, że ktoś zadowoli się samymi węglowodanami. Jedni skoncentrują się więc na mięsie i nabiale, z kolei drudzy postawią na warzywa. Żywność, która jest zdrowa to po prostu produkty pochodzenia naturalnego.

Jeść smacznie i zdrowo – obiad czy może lunch?

Można zastanawiać się nad tym, co gwarantuje dana restauracja czy jakieś konkretne bistro. Można odwiedzać kultowe miejsca. Nie bez znaczenia jest też pora dnia. Niemniej jednak nie chodzi o odwiedzanie dowolnych zdrowych restauracji. Wszystko musi się odpowiednio zbilansować. To pokazuje, jak ważna jest świadomość własnego ciała. Skoro już przy tym jesteśmy, to warto pamiętać, że nie chodzi tylko o to, czy w menu znajdziemy dany produkt. Konieczne jest również zadbanie o zdrowy styl życia.

Wydaje się też, że niektóre pojęcia niekoniecznie są nam znane. Wyobraźmy sobie restaurację wegetariańską – czy wszyscy wiedzą, co tam można serwować? Trudno mówić o szczegółach, ale bez wątpienia jest to dobre miejsce dla wielbicieli produktów roślinnych. Masz może ochotę na sałatkę? Wegetarianizm to likwidacja produktów mięsnych. Schemat ten wyklucza mięso, żywność pochodzenia mięsnego i inne produkty (tyle że w różnym stopniu) pochodzenia zwierzęcego. W restauracjach wegańskich jest jeszcze inaczej. Weganin nie je mięsa i produktów odzwierzęcych. Dodatkowo jest to osoba, która koncentruje się nie tylko na jedzeniu – przykładem są kosmetyki wegańskie. Mowa o człowieku, dla którego ekologiczne wartości są niezwykle istotne.

Catering – jak skomponować odpowiednie posiłki?

Widać, że nawet szeroka oferta nie gwarantuje tego, co jest właściwe. Niemniej restauracje, bistra czy inne miejsca robią wiele, aby dbać o swoich gości. Wystarczy pomyśleć o jedzeniu na wynos.

Zdarza się też, że można zamówić jedzenie do domu. To ogromna wygoda i większa szansa na stworzenie odpowiedniego składu żywieniowego. Jeśli zamawiamy coś przez internet, spokojnie możemy przeczytać wszystkie istotne informacje. Zwłaszcza że jest to temat, przy którym warto się dokształcać – co ludzie wiedzą na temat masła orzechowego, kuchni roślinnej czy różnego rodzaju koktajli? Można przypuszczać, że mniej niż się wydaje i co równie istotne, za dużo sobie wyobrażamy.

Czego sobie nie odmawiać?

Jak widać, na temat właściwego odżywiania można mówić długo i to wciąż nie jest wszystko. Co powiesz na bezglutenowe pieczywo? Już dość dawno temu było słychać o tym, że Robert Lewandowski nie je glutenu. Do tego wypada jeszcze raz wspomnieć, że każda sytuacja jest wyjątkowa – przykładem nietolerancja laktozy. Jeśli ktoś lubi eksperymentować, nie ma problemu, ale pod warunkiem, że robi się to z głową – pora na sushi czy może tofu? Zawsze dobrze też spojrzeć w stronę odpowiednich soków. Warto również, abyśmy pamiętali, że zdrowie ma się tylko jedno – zdrowe odżywianie wymaga odpowiedzialności.