Większości ludzi pranie kojarzy się z proszkiem do prania i płynem do zmiękczania, które są typowymi produktami przemysłu chemicznego. Coraz częściej zdarza się też, że wysoka zawartość substancji chemicznych kończy się dla użytkowników alergią lub podrażnieniami. Duża ilość środków powierzchniowo czynnych dodawanych do każdego prania ma negatywny wpływ na środowisko. Aby uniknąć jednego i drugiego warto przygotować domowy płyn do płukania, który będzie charakteryzował się skutecznym działaniem, pięknym zapachem i ekologicznymi właściwościami i nie będzie działał negatywnie na pralkę. Bądź EKO! Porzuć sklepowe środki do płukania! Wybierz czystość, miękkość i zapach pochodzące wprost z natury.

Naturalny płyn do płukania wbrew pozorom wcale nie jest trudny do przygotowania. Aby go zrobić potrzeby jest szczelny pojemnik, do którego należy wlać i wymieszać kilka podstawowych składników. Wykonanie takiego płynu to ekologiczne rozwiązanie, które nie zajmuje dużo czasu, ale za to daje multum satysfakcji, pozwala uniknąć alergenów i konserwantów oraz ma pozytywny wpływ na środowisko. Z pewnością też będzie wyglądał w Twojej łazience o wiele bardziej „trendy” niż sklepowe detergenty.

Z czego wykonać można domowy płyn do płukania tkanin?

Żeby zrobić naturalny płyn do płukania tkanin, potrzebnych jest naprawdę niewiele naturalnych składników. Istnieje też niewiele receptur na taki płyn, wiadomo bowiem, rzeczy naturalne mają prosty skład, choć przy tym niezawodne działanie. Ten domowej roboty środek przygotować można na trzech różnych bazach, którymi są:

  • ocet
  • soda oczyszczona i sól
  • kwasek cytrynowy

Płyn na bazie octu i sody oczyszczonej – ekologiczny

Do jego produkcji potrzebne są: pół szklanki octu, 1,5 łyżeczki sody, kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego. Najpierw do dużego słoika lub sporej butelki wlać należy ocet, a następnie wsypać sodę oczyszczoną. Składniki mieszamy, wówczas mieszanina zacznie zwiększać swoją objętość, co trzeba cierpliwie przeczekać. Na koniec olejek eteryczny – np. z drzewa herbacianego i ekologiczny płyn do płukania gotowy.

Zamiast klasycznego octu spirytusowego zastosować można również ocet jabłkowy. Wówczas potrzeba 400 ml tego środka (trochę więcej niż 1,5 szklanki), do niego dolewa się ciepłą wodę – ok. 100 ml. , potem soda i olejek, który nada zapach. Mieszać można oczywiście wstrząsając butelką lub słoikiem (które wcześniej szczelnie zamykamy) albo używając łyżki.

Płyn na bazie sody oczyszczonej i soli – zmiękczający

Tutaj potrzeba aż pół szklanki sody. Do tego 2 szklanki soli morskiej i 400 ml gorącej wody. I oczywiście, aby uzyskać zapach niezbędny dla środków czystości – olejek eteryczny – ok. 20 kropli. Sól morską rozpuszcza się w zagotowanej, ale nie wrzącej wodzie i pozostawia do wystudzenia. Potem już tylko soda i olejek i otrzymujemy płyn, który idealnie zmiękcza tkaniny oraz zawiera w swoim składzie tylko naturalne składniki.

Płyn z kwaskiem cytrynowym – naturalny płyn

To chyba najłatwiejszy do wykonania domowy środek do płukania. Powstaje przez zmieszanie 220 ml wody, 40 g kwasku cytrynowego i 15 kropel olejku eterycznego. Może być różany, lawendowy, drzewo sandałowe, czy zielona herbata. Dzięki zastosowaniu tego środka przy udziale ekologicznego proszku można wyprać i wypłukać ubrania, pościel i ręczniki w prawdziwym stylu eko.

Jak działają domowe płyny do płukania?

Ich działanie, mimo kompletnie innego składu jest praktycznie takie samo, jak działanie takiego płynu wyprodukowanego na bazie środków chemicznych. Zmiękczają i wygładzają tkaniny, prostują zmarszczki i zagniecenia, nadają pranej odzieży przyjemny zapach, który pozostaje w niej przez dłuższy czas. Pokrywają ją cienką warstwą, dzięki temu działają elektrostatycznie – dzięki temu ubrania się nie elektryzują. Pomagają one również oddzielać i prostować splątane włókna, przez co takie akcesoria jak np. ręcznik, koc czy szlafrok stają się bardziej puszyste. Przywracają też świeży wygląd rzeczom zużytym.

Część używanych do produkcji domowych środków olejków posiada także działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dają więc praniu nie tylko piękny zapach, ale również bezpieczeństwo higieniczne.

Zrobić własny płyn do płukania – korzyść dla człowieka i środowiska.

Własnoręcznie wykonany naturalny płyn do płukania to przede wszystkim korzyść dla zdrowia i jakości skóry wchodzącej w kontakt z wypraną odzieżą. Zawarte w gotowych środkach silne detergenty mogą wywoływać alergię, świąd lub podrażnienia. Środki EKO nie zagrażają w ten sposób ludziom.

Przyznać również trzeba, że jest to niezwykle małe obciążenie dla kieszeni – składniki tworzące domowy płyn do płukania są tanie i łatwo dostępne.

Nieoceniony jest również fakt, że w ten sposób używa się do płukania tkanin środka który nie wprowadza do kanalizacji, wód gruntowych, czy zbiorników wodnych całego szeregu substancji chemicznych, takich jak na przykład octan etylu, terpineol, formaldehydy, czy alkohol benzylowy albo ftalany. Naturalne składniki dzięki którym prana tkanina staje się miękka, pachnąca i puszysta, są w pełni biodegradowalne

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię, że domowej roboty środek to same korzyści. Dzięki niemu uzyskasz luksusowo miękkie i ekskluzywnie pachnące pranie, które nie będzie obciążać Twojej skóry ani portfela.