Zamiast kupować detergenty od uznanych producentów kosmetycznych, warto postawić na domowy proszek do prania. Jest to ekologiczny sposób, który coraz częściej wybierany jest przez ogromną część społeczeństwa.
Domowy proszek do prania to rozwiązanie polecane w szczególności dla osób, które na co dzień zmagają się z różnego rodzaju alergiami skórnymi. To właśnie znane i popularne proszki są najczęściej odpowiedzialne za pojawianie się wysypek oraz innych uporczywych dolegliwości. Czas więc wypowiedzieć im wojnę, wykorzystując kilka doskonale znanych produktów, jakie idzie z łatwością zakupić.
Ekologiczny, domowy proszek do prania z sodą – lista składników
Do wykonania tego proszku, potrzebne będą następujące składniki:
- płatki mydlane – 1/4 szklanki
- boraks – 1 szklanka
- soda kalcynowana – 1 szklanka
Instrukcja jak zrobić ekologiczny proszek do prania:
Należy wyposażyć się w szczelnie zamykany pojemnik. Wszystkie składniki trzeba w nim umieścić i potrząsać (uprzednio zamykając) do momentu aż całość porządnie się ze sobą zmiesza. Przygotowując pranie, wystarczy w szufladce umieścić maksymalnie dwie łyżki stołowe uprzednio przygotowanego domowego detergentu. Jeżeli komuś bardzo zależy na zapachu, może wykorzystać do tego kilka kropelek olejku eterycznego, który umieszcza się w przegródce, gdzie na ogół umieszcza się płyn do płukania.
Jeżeli ktoś pierze pieluchy wielorazowe, nie powinien wykorzystywać tego proszku. Chodzi bowiem o to, że płatki mydlane mogą doprowadzić do zlepiania mikrowłókien. W ten sposób pieluchy nie będą odpowiednio chłonne.
Jak zrobić domowy proszek do prania, który usunie silne zabrudzenia
Domowy proszek do prania można również przygotować według odmiennego przepisu, jeżeli ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że ma do czynienia z mocno zabrudzonym praniem. Do jego wykonania będą potrzebne:
- kwasek cytrynowy – 1/2 szklanki
- boraks – 1 szklanka
- soda oczyszczona – 1 szklanka
- płatki mydlane – 1 szklanka
- olejek eteryczny – 15 kropel.
Domowy proszek – wykonanie:
Aby zrobić proszek do prania według tego przepisu, należy postępować jak w poprzednim przypadku. Jeżeli ktoś jednak nie ma pod ręką szczelnie zamykanego pojemnika, może wykorzystać słoik. Tych akcesoriów nikomu w domu nie brakuje. Olejek można dodać od razu do pojemnika. Ewentualnie, można go znowu dodać do przegródki, gdzie używa się na ogół inny, płynny detergent. Wystarczą 1 lub dwie łyżki domowego proszku do prania, aby móc poradzić sobie z mocno zabrudzoną odzieżą.
Przepis na proszek do prania ubrań białych
Do tej pory w każdym przepisie pojawiły się płatki mydlane, które – jak było wcześniej wspomniane – nie nadają się do pieluch wielorazowych. Czas na to, aby poznać przepis, który jest doskonały do ubrań białych, jak również tych właśnie pieluch. Potrzebne będą następujące składniki:
- boraks – 1 szklanka
- nadwęglan sodu – 1 szklanka
- soda kalcynowana – 1 szklanka.
Wykonanie jest takie samo, jak w poprzednich dwóch przepisach. Łatwo będzie można przekonać się, że ubrania białe oraz pieluchy wielorazowe odzyskają swój kolor i będą czyste. Należy jednak pamiętać, że ten ekologiczny proszek do prania nie powinien być użytkowany w przypadku wełny i jedwabiu.
Domowy płyn do prania z płatkami mydlanymi i boraksem
Przepis na domowy proszek do prania został już wymieniony. Czas na to, aby sprawdzić, jak można zrobić domowym sposobem płyn. W trakcie tego procesu wykorzystywane są różne środki do prania. Teraz należy poznać kolejny przepis. Wymagać on będzie następujących składników:
- płatki mydlane – 1/4 szklanki
- boraks – 1/2 szklanki
- woda – litr + 1/2 litra + 1/2 litra
- soda kalcynowana – 1/2 szklanki.
Ważna uwaga. Jeżeli ktoś nie ma pod ręką płatków, może wykorzystać szare mydło, które należy zetrzeć na wiórki.
Wykonanie płynu do prania domowej roboty:
W jednym litrze gorącej wody należy rozpuścić w pierwszej kolejności sodę oraz boraks. Pół litra wody należy zagotować osobno. Potem można w tym rozpuścić płatki (szare mydło). Dodajemy do tego wodę z sodą oraz boraksem. Do tego należy dodać kolejne pół litra zagotowanej wcześniej wody. Tak przygotowany roztwór należy zamknąć w pojemniku (najlepiej szklanym, ponieważ będzie on w stanie poradzić sobie z temperaturą). Przed każdym praniem należy płyn ponownie wymieszać. Wystarczy tylko 100 lub maks. 200 ml wody dodać do jednego prania. Ten płyn nie nadaje się do wełny oraz jedwabiu.
Jak więc widać bez trudu można wykonać proszek do prania w domu. Jest to ekologiczny środek, który pomoże zadbać o środowisko naturalne. Warto postawić na domowej roboty detergenty, które na dodatek są bardzo tanie, jeżeli chodzi o wykonanie. Do tego każdy będzie miał nie lada satysfakcję z wykorzystania takich preparatów do prania.