Jak oszczędzać wodę w domu, aby rachunki nie były tak dużym obciążeniem dla domowego budżetu? Pytanie, któremu faktycznie warto się przyjrzeć, w dobie rosnących opłat.

Wystarczy wypracować odpowiednie nawyki, aby doprowadzić do mniejszego zużycia wody w swoim domach. Przy czym należy dbać nie tylko o własne zachowanie, ale trzeba nauczyć tego także pozostałych domowników. Wspólne działanie może sprawić, że nikt już nie będzie musiał zastanawiać się nad tym, jak oszczędzać wodę.

Sposoby oszczędzania wody w łazience – prysznic zamiast kąpieli w wannie

Może nie każdy wie, ale w trakcie jednej kąpieli w wannie zużywa się nawet 180 litrów wody. Są to szacunki, jakie podawane są na podstawie wanien o standardowych wymiarach (długość ok. 170 cm). Fakt, może taka kąpiel jest bardzo przyjemna, ale może jednak warto pomyśleć o tym, że jedna taka kąpiel jest nieekonomiczna. W szczególności, jeżeli przemnoży się ją przez liczbę wszystkich domowników. Szybki prysznic, który trwa ok. 4-5 minut to jedynie 40 litrów zużytej wody! Chcąc poznać sposoby na oszczędzanie wody, należy rozpocząć właśnie od tego. W ten właśnie sposób będzie można zmniejszyć zużycie wody już na samym początku.

Jak oszczędzać wodę w kuchni – zakręcaj kran lub zainwestuj w zmywarkę

Wiele osób przekonanych jest, że zakup zmywarki jest nieekonomiczny. W środowisku można bowiem usłyszeć opinię, że zużywa ona zbyt dużą ilość wody. Błąd! Jest wręcz odwrotnie. To mycie ręczne i ciągle odkręcony kran sprawia, że leci zbyt duża ilość wody. Ciągły strumień wody potrzebny do obmywania naczyń można porównać prawie do kąpieli w wannie – w szczególności, jeżeli ma się do czynienia z dużą ilością naczyń. Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, jak oszczędzać wodę, to musi wiedzieć, że zmywarka zużywa jej o ponad 30% mniej. W szczególności, jeżeli ktoś zdecyduje się na wybór modelu EKO. Takich urządzeń nie brakuje w sklepach.

Bateria, perlator i słuchawka z ograniczeniami – warto oszczędzać wodę

Warto powrócić jeszcze raz do kwestii kąpieli, aby poznać dobre sposoby oszczędzania wody. Jeden z najbardziej skutecznych sposobów to perlator, który napowietrza strumień wody. Nic nie traci ona ze swojej jakości, jednak leci jej zdecydowanie mniej.

Wybierając baterie, należy postawić na te jednouchwytowe, termostatyczne lub automatyczne. Zarówno, jeżeli ktoś chce oszczędzać wodę w łazience, jak również w kuchni. Badania pokazują, że takie rozwiązania są w stanie doprowadzić do oszczędności wody na poziomie 40%.

Słuchawki prysznicowe z ogranicznikiem przepływu – jak sama nazwa wskazuje – ograniczają ilość zużywanej wody. Do tego są przyjazne dla środowiska, ponieważ pośrednio wpływają na mniejszą ilość emitowanego dwutlenku węgla.

Te trzy sposoby są w stanie sprawić, że w domu będzie zużywało się mniej wody.

Jak oszczędzać wodę w domu podczas mycia zębów i innych czynności

O tym zapomina ogromna ilość osób. Podczas toalety zębów, należy wodę zakręcać. Lepiej wodę nalać do kubka i w ten sposób wypłukać zęby. Ilość umieszczona w pojemniku będzie wystarczająca do tego, aby dokończyć higienizację zębów

Spłuczka z podwójnym systemem spłukiwania to kolejny patent na to, aby oszczędzić wodę. Należy przy tym pamiętać o tym, aby resztek jedzenia nie spuszczać w toalecie. Lepiej umieścić je w pojemniku bio, gdzie jest ich właściwe miejsce. Wiele osób w gospodarstwie domowym spuszcza wszystko w ubikacji, co jest nieekonomiczne, a do tego niekorzystne dla środowiska naturalnego.

Wodę z mydlinami (o ile są to produkty, jakie bazują na naturalnych składnikach), można wykorzystać do podlewania. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale taki preparat to dobry sposób na mszyce i chwasty w ogrodzie. Przy okazji warto sprawdzić, jak można przygotować domowy płyn do mycia naczyń. Aby móc wykorzystać wodę ponownie, należy ustawić miskę w trakcie zmywania, która pomoże zbierać ją w jedne miejsce.

Jak oszczędzać wodę? Zawsze wstawiając całą pralkę oraz zmywarkę. Nigdy nie należy tego robić, jeżeli ma się połowę lub jeszcze mniejszą ilość wsadu. Lepiej się wstrzymać, dzięki czemu nie będzie się marnowało wody podwójnie.

Szacuje się, że człowiek zużywa dziennie ok. 150 L wody dziennie. Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć, ile zużywa się wody rocznie, to wystarczy to sobie przemnożyć. Jednak wynik wyjdzie zatrważający. Lepiej więc pomyśleć o oszczędnościach – za co będzie w stanie podziękować także Matka Natura. Oszczędności na wodzie to także zachowanie ekologiczne. Nie warto myśleć tylko o pieniądzach, jeżeli tak wiele źródeł na świecie każdego dnia wysycha.