Ekologiczny styl życia to nie tylko moda. Dbałość o planetę i środowisko to nasz obowiązek. Nie możemy tylko korzystać z jej zasobów. Ekologia na co dzień pozwoli zachować ją dla przyszłych pokoleń. Zapoznaj się ze sposobami na ekologiczne życie i odpowiedz sobie na pytanie – „Dlaczego warto żyć ekologicznie?”.

Nie odziedziczyliśmy planety po naszych przodkach – wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci. Nie możemy wykorzystywać jej tak, jakby była jednorazowa. Musimy nauczyć się żyć bardziej ekologicznie, wybierać eko rozwiązania na co dzień. Ten sposób życia nie musi być drogi. Podejmujmy codziennie działania na rzecz środowiska i edukujmy innych dlaczego warto żyć ekologicznie. Sposoby jak to robić znajdziesz w artykule. Dowiedz się, co to właściwie znaczy być ekologicznym na co dzień.

Dlaczego warto żyć ekologicznie, czyli o oszczędzaniu wody i energii

Bardzo często wydaje nam się, że mamy jedynie bezpośredni wpływ na zużycie mediów. Jeśli będziemy zmywać naczynia w zmywarce zamiast pod bieżącą wodą, rezygnować z kąpieli w wannie i zamiast tego korzystać z prysznica, stosować energooszczędne żarówki i sprzęt AGD lub w inny sposób redukować zapotrzebowanie na energię w naszym gospodarstwie domowym, to tylko w ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia zużycia wody i energii elektrycznej. I w sumie ten nasz wpływ na środowisko jest raczej niewielki.

Na szczęście to nieprawda. Jeśli chcesz żyć w stylu eko na co dzień to możesz przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i wody przez to, że wybierać będziesz rzeczy proste oraz te, które są wielokrotnego użytku, kupować żywność mniej przetworzoną, zrezygnujesz z kupowania rzeczy zbędnych, a bardziej zainteresujesz się tymi, które mają ekologiczne certyfikaty. Jeśli zamiast spędzać czas wolny w kompleksach rekreacyjnych będziesz korzystać z uroków natury, a zamiast jeść w fast foodach postawisz na wspólne gotowanie z przyjaciółmi z wykorzystaniem zdrowych owoców i warzyw, to wszystkie te działania sprawią, że oszczędzisz zasoby energii i wody pośrednio – ograniczysz bowiem ich zużycie na wszystkich etapach powstawiania wysoko przetworzonych towarów bądź silnie energochłonnych usług. Nie musisz z tego rezygnować od razu – spróbuj metodą małych kroków wdrażać swój ekologiczny tryb życia.

Dlaczego warto być eko? – pomyśl o tym na zakupach

Dla Twojego portfela będzie naprawdę dobrze, jeśli spróbujesz dowiedzieć się, co oznaczają zakupy przyjazne środowisku.

Na początek przydałaby się rezygnacja z zakupów w wielkich marketach. Żywność od lokalnych dostawców może Ci się wydawać droższa, ale zważywszy na jej cenę, kupisz tylko tyle ile potrzebujesz. Niczego nie wyrzucisz, dzięki czemu zaczniesz wdrażać styl zero waste. To jeden z najprostszych sposobów dbania o środowisko. Poza tym małe, lokalne gospodarstwa na ogół nie stosują szkodliwych środków ochrony roślin. Staraj się kupować żywność właśnie od nich, a nie tylko będziesz odżywiać się w zgodzie z naturą, ale również zapobiegniesz degradacji środowiska. Kto wie, może dzięki temu, że do wód gruntowych nie będą trafiać resztki sztucznych nawozów i oprysków, będzie kiedyś można pić wodę z kranu? Poza tym znowu wracamy do oszczędzania wody. Do podlewania takich upraw często wykorzystywana jest deszczówka, a nie hektolitry wody z lokalnej sieci wodociągowej.

Nie chcemy Cię namawiać do rezygnacji z mięsa. To kwestia własnych preferencji żywieniowych. Ale może pomyślisz o jego ograniczeniu? Hodowle zwierząt są jednym z największych źródeł gazów cieplarnianych, a te z kolei zwiększają i tak już ogromny ślad węglowy.

Nie ma nic złego w zakupach rzeczy z drugiej ręki. Używając przedmiotów dłużej przedłużamy ich cykl życia, redukujemy zużycie energii i surowców na produkcję nowych i redukujemy ilości powstających ze zużytych rzeczy odpadów. To bardzo ważne dla środowiska naturalnego.

I na koniec – pakowanie tego co zakupiłeś. Naprawdę nie warto stawiać na plastik – foliowe torebki, jednorazowe reklamówki czy plastikowe torby na zakupy tylko generują odpady. Postaraj się je zastąpić torbami z recyklingu, albo wielorazowego użytku. Możesz też zabierać do sklepu własne opakowania na żywność porcjowaną.

Dla naszej planety będzie o wiele lepiej, jeśli użyjesz opakowań biodegradowalnych. Dzięki temu zmniejszysz zanieczyszczenie środowiska.

Ekologiczne podróżowanie – ekologiczny styl życia

Transport to jedna z gałęzi gospodarki, która ogromnie zwiększa ślad węglowy. Dlatego dbając o ochronę środowiska, warto rozważyć proekologiczne sposoby komunikacji. Czy naprawdę musisz jeździć do pracy samochodem? Może uda Ci się jednak skorzystać z komunikacji miejskiej? Jeśli chcesz być eko, zwracaj uwagę, jak podróżują Twoi znajomi. Jeśli nie jesteście w stanie zaakceptować korzystania z komunikacji miejskiej, to może zaczniecie jeździć wspólnie jednym samochodem, zamiast osobno kilkoma? Na tym polu warto być eko – to oznacza nie tylko że warto być ekologicznym, ale i ekonomicznym – tak jest po prostu taniej.

Co to znaczy być eko w swoim własnym domu – jak żyć bardziej ekologicznie?

Jest naprawdę cała masa drobnych zmian, które możesz wdrożyć w swoim codziennym funkcjonowaniu, aby zacząć żyć ekologicznie. Najbardziej podstawową czynnością jest segregowanie śmieci – możesz się dzięki temu przyczynić do powtórnego użycia wielu surowców wtórnych i skrócenia procesu w sortowni śmieci – znowu wracamy do Twojego pośredniego wpływu na oszczędzanie energii elektrycznej.

Zwracaj uwagę na to, jakich środków czystości używasz: mydło, szampon, płyn do mycia, proszki do prania. Jeśli powstały na bazie naturalnych składników, nie tylko dobrze podziałają na twoją skórę i będą chronić materiały, które nimi czyścisz i pierzesz, przedłużając ich żywotność, ale również będą miały pozytywny wpływ m.in na jakość ścieków, a więc i pracę oczyszczalni.

Certyfikaty ekologiczne dotyczą także tkanin. Może warto to wziąć pod uwagę, przy zakupie domowych tekstyliów i odzieży. Ekologiczny styl życia dotyczy także ubierania się. Warto kupować odzież uszytą z tkanin z recyklingu – to naprawdę dobre dla naszej planety.

Czy dalej zadajesz sobie pytanie „Dlaczego warto żyć ekologicznie?”. Mamy nadzieję, że nie, że udało nam się Ciebie do tego stylu życia przekonać. Zastanawiasz się jak go wdrożyć? Mamy dla Ciebie metodę. Znajdź 5 powodów, dla których powinieneś być eko na co dzień. Z pewnością będą to dla Ciebie sprawy priorytetowe, takie dla których chcesz żyć i wdrażać eko rozwiązania. Wówczas stanie się to naprawdę proste. Powodzenia w znajdowaniu sposobów na ekologiczne życie!