Zastanawiasz się na czym polega idea „zero waste” i jak możesz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego? W tym artykule wyjaśniamy 5 zasad zero waste, które ci w tym pomogą. Sprawdź jakie to proste!
Ilości odpadów generowanych przez społeczeństwo przekraczają normy i stają się poważnym problemem dla środowiska naturalnego. Dane GUS podają, że w 2020 roku każdy obywatel Polski wygenerował przeciętnie 342 kilogramy odpadów. „Zero waste” lub też „less waste” to więc nie tylko moda, ale i konieczność służąca poprawie jakości naszego funkcjonowania. Podczas rozpoczynania życia w stylu zero waste najlepiej sprawdza się metoda małych kroków. Przekonaj się, że 5 zasad zero waste jest również dla Ciebie.
Zasada 5R – czym właściwie jest?
Filozofia 5R stała się popularna po opublikowaniu książki „Pokochaj swój dom” (ang. „Zero Waste Home”) autorstwa amerykańskiej pisarki Bei Johnson. W myśl tej strategii możemy wyróżnić 5 najważniejszych zasad racjonalnego gospodarowania odpadami, a wszystkie z nich zaczynają się na literę „r”.
Refuse – odmawiaj
Jest to pierwsza zasada 5R. Dotyczy ona z pozoru drobnych zmian, które powinniśmy wprowadzić do codziennego życia, a następnie zamienić je w nawyki. Ktoś podczas robienia zakupów proponuje ci jednorazową foliową reklamówkę? Zgodnie z zasadą, nie potrzebujesz – odmawiaj. W myśl zasady refuse – odmawiaj, powinniśmy również zrezygnować z plastikowych słomek dołączanych często do napojów kupowanych na wynos w kawiarniach czy restauracjach. Produktem jednorazowego użytku są także ulotki, które często są rozdawane na ulicach lub dołączane przez kasjerów podczas zakupów np. w drogeriach. W takich sytuacjach również powinniśmy odmówić przyjmowania tego niepotrzebnego dodatku.
Pułapką mogą okazać się także promocje typu 1+1, 2+1, którymi kuszą nas dyskonty. Pamiętaj, że w filozofii zero waste nie ma miejsca na gromadzenie także potencjalnych odpadów. Unikanie marnowania również jest odmową.
Reduce – ograniczaj
Druga kluczowa zasada to ograniczanie. W duchu less waste oznacza to przede wszystkim kupowanie rzeczy, których nie potrzebujemy. Pamiętaj, że kolejny t-shirt z sieciówki, czy nowy smartfon kupowany każdego roku nie są rzeczami niezbędnymi do życia. Zanim kupisz kolejny produkt, zastanów się, czy na pewno go potrzebujesz.
Przed wybraniem się na zakupy spożywcze, sporządź przemyślaną listę zakupów, by nie dublować produktów, które już posiadasz. Wybieraj tylko te, które nie są przesadnie opakowane wieloma warstwami plastiku oraz mają odpowiednią datę przydatności do spożycia. Kiedy chcesz zapakować produkty kupione luzem, wybierz torbę wielokrotnego użytku.
Dobrze sprawdzają się również wielorazowe pojemniki, np. butelki z dedykowanymi filtrami węglowymi, dzbanki na wodę kranową. Pomaga to znacząco ograniczyć konsumpcję plastiku w gospodarstwie domowym.
Reuse – użyj ponownie
Trzecia z 5 zasad zero waste skupia się na wykorzystywaniu w codziennym życiu produktów, które już mamy oraz na dawaniu drugiego życia tym produktom, których już nie potrzebujemy. Możemy przyczynić się do zmniejszania ilości generowanych odpadów i jednocześnie znaleźć sposób na oszczędzanie, jeśli sprzedamy lub oddamy nieużywaną rzecz zamiast ją wyrzucać.
Jeżeli w naszym domu znajdują się rzeczy, które możemy ponownie wykorzystać – zróbmy to! Słoik możemy niewielkim nakładem przerobić na wazon lub doniczkę, kartki ze starych kalendarzy mogą posłużyć nam jako podręczne notatniki, a zniszczone koszule wykorzystajmy jako ściereczki kuchenne.
W myśl tej zasady możemy również przemalować czy odnowić stare meble, a zepsutą elektronikę, w miarę możliwości – naprawiać.
Recycle – segreguj
W stylu życia zero waste nie ma miejsca na brak recyklingu. Mogłoby się wydawać, że sztukę segregacji śmieci mamy doskonale opanowaną, warto jednak przyjrzeć się swoim nawykom i maksymalnie zmniejszyć ilość generowanych odpadów w myśl zasady 5R.
Przeterminowane lekarstwa, strzykawki, niejałowe gazy – te produkty możesz oddać w pobliskiej aptece. Wówczas będziesz mieć pewność, że zostaną one odpowiednio przetworzone. Zużyte baterie, wyładowane akumulatory, czy popękane żarówki często są zbierane w specjalnych punktach w twojej miejscowości lub w miejscowych supermarketach. Zapoznaj się także z harmonogramem odbioru elektrośmieci w twojej gminie, jeśli chcesz wyrzucić np. niesprawny telewizor.
Rot – kompostuj
Poznaj zasadę kuchni zero waste i naucz się ekologicznego wykorzystania i przetwarzania resztek kuchennych. W swojej kuchni również możesz zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Przygotuj domowy kompostownik lub kup gotowy pojemnik i wytwarzaj bio nawóz, który świetnie nada się jako dodatek do ziemi kwiatowej i innych roślin. Jeżeli nie masz takowych w domu lub mieszkasz w bloku i brakuje ci miejsca na składowanie kompostu – umieść ogłoszenie na lokalnych grupach społecznościowych. Ktoś z grona działkowców na pewno chętnie przyjmie domowy nawóz.
Dodatkowo, często w poszczególnych gminach otrzymuje się ulgi za segregowanie śmieci bio do specjalnych kontenerów. W skali roku możesz zaoszczędzić sporą kwotę.
5 Zasad Zero Waste – less waste jako twój nowy styl życia
Zero waste lifestyle możesz dowolnie interpretować i dostosowywać do swoich możliwości. Aby nie poczuć się przytłoczonym, wprowadzaj zmiany stopniowo. Pamiętaj o metodzie małych kroków i konsekwencji, a poczujesz różnicę!