Bransoletki DIY wykonane z koralików są absolutnym klasykiem rękodzielnictwa. Stanowią często pierwszą biżuterię, tworzoną przez początkujących rzemieślników. Sprawdź poniższe instrukcje, dzięki którym poznasz tajniki tworzenia biżuterii DIY!

W poniższym artykule opisane zostały najpopularniejsze inspiracje na stworzenie bransoletek DIY, jednak opcji jest znacznie więcej. Równie popularna ozdoba to bransoletka makramowa utworzona z węzłów, jednak w tym poradniku skupimy się na biżuterii wykonanej z koralików.

Bransoletka z koralików katsuki – sposób na cukierkową biżuterię

Klasyczna wersja koralików katsuki to cienkie oponki nazywane heishi. Ozdoby te spotkać jednak można także w postaci kulek, wałeczków czy innych kształtów. Obecnie na popularności zyskują koraliki w kształcie gwiazdek, motyli, serc i kwiatów, które przypominać mogą słodycze.

W celu stworzenia bransoletki, potrzebujesz wybranych przez siebie koralików oraz silikonowej gumki. Nawlecz je w odpowiedniej kolejności, a następnie zawiąż gumkę. Jeśli robisz to pierwszy raz, warto najpierw ułożyć wszystkie koraliki na płaskiej powierzchni w celu sprawdzenia finalnego wyglądu całej kompozycji. Gumka silikonowa jest dość trudna do zawiązania, w szczególności dla początkujących rękodzielników. Na zawiązany supełek warto więc dać kropelkę kleju elastycznego.

Bransoletki DIY z kolorowych kamieni i pereł krok po kroku

Biżuteria z kolorowych kamieni to efektowny pomysł na bransoletkę, który koniecznie musisz zrobić! Jest bowiem absolutnym klasykiem rękodzielnictwa. Perły połączyć można z niemal każdym rodzajem kamienia. Szczególnie warto zainteresować się kombinacją pereł z malachitem, lapisem lazuli, turmalinem, czy hematytami w ulubionych barwach. Świetnym uzupełnieniem takich kompozycji są złote przekładki.

Do produkcji niezbędna będzie stalowa linka, dwie łapaczki, kółka montażowe, kuleczki zaciskowe oraz karabinek. Przydatny może okazać się również łańcuszek przedłużający, który pozwala ułatwić zapinanie bransoletki. W pierwszej kolejności linkę o długości nieco większej niż podwójna długość wykonywanej bransoletki złóż na pół, po czym nawlecz kuleczki. W kolejnym kroku nałóż na nie łapaczkę, pozwalającą schować zaciśnięte kuleczki. Następnie, według swojego pomysłu, nawlecz koraliki. Na koniec nawlecz łapaczkę oraz dwie kulki zaciskowe, po czym przewlecz przez nie pozostałą część linki w sposób umożliwiający stworzenie niewielkiej pętelki. Po zaciśnięciu kulek pamiętaj o odcięciu zbędnego kawałka linki i zamknięciu łapaczki. Na koniec załóż elementy zapięcia.

Jak zrobić bransoletkę z koralików Tila? Wygodna i płaska biżuteria DIY

Koraliki Tila są znanymi i lubianymi japońskimi koralikami Miyuki. Tila charakteryzują się innym kształtem niż klasyczne kuleczki – są prostokątnymi koralikami, wyglądem przypominającymi małe cegiełki. Jeśli nie chcesz nosić bransoletek o klasycznym wyglądzie, postaw właśnie na to rozwiązanie!

Aby stworzyć płaską bransoletkę handmade, nawlecz koraliki na cienki sznurek lub gumkę i mocno zawiąż. Tila doskonale nadają się nie tylko do tworzenia uniwersalnych i neutralnych kompozycji, ale także do wykonania biżuterii pełnej barwi, ożywiającej każdą stylizację. To dzięki temu stanowią idealny prezent, który możesz podarować członkom całej rodziny. Wszystkie koraliki Tila mają dwa otwory. Zapobiega to przekręcaniu się ich na bransoletce. Stabilność koralików w połączeniu z ich płaskim kształtem jest świetnym wyborem, ponieważ nie musisz martwić się o haczenie biżuterii o ubrania. Nie przeszkadza też ona podczas pracy przy komputerze czy pisania.

Bransoletka handmade z koralików Miyuki i Toho – jak wykonać?

Drobne koraliki są lekkie i delikatne, więc jest to świetny pomysł, aby bransoletka wyglądała wyjątkowo w każdej odsłonie. Rękodzieło wykonane z koralików Miyuki czy koralików Toho przyjmować może różne kształty. Niekiedy plecie się z nich grubsze, szerokie bransoletki, a innym razem cienkie sznurki koralików, nawleczone na cienki sznurek lub silikonową gumkę. Popularność zyskuje zaplatanie koralików w kształty kwiatów, dzięki czemu uzyskać można urocze akcesoria.

Z drobnych koralików, można łatwo i szybko stworzyć biżuterię nie tylko na rękę, ale także na kostkę. Zawieszka noszona na nadgarstku może przeszkadzać niektórym osobom w codziennych czynnościach. Zarówno na rękę, jak i na kostkę, można stworzyć bransoletkę z zapięciem. W tym celu nawlecz koraliki na stalową linkę, a na jej końcach stwórz pętelki z użyciem kulek zaciskowych i zamontuj wybrane przez siebie zapięcie przy pomocy kółek montażowych.