Na przestrzeni ostatnich lat styl skandynawski w aranżacji wnętrz znacznie zyskał na popularności. Mieszkanie w stylu hygge, w którym panują minimalizm, naturalne materiały, wygodne fotele, wiklinowe kosze, wełniane koce i miękkie poduszki w pełni pozwala zrozumieć, dlaczego Duńczycy są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie. Jeśli planujesz urządzić kuchnię, przemyśl aranżację w stylu hygge – być może stanie się ona Twoim kluczem do szczęścia.

Kuchnia jest sercem domu, każdy chce czerpać radość z przebywania w niej i cieszyć się dobrym samopoczuciem w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków. Sprawdź, jak urządzić kuchnię w stylu hygge, aby zawsze panował w niej dobry nastrój i abyś Ty i Twoi najbliżsi czuli się w pełni szczęśliwi spędzając tam czas w gronie najbliższych.

Co oznacza termin hygge?

Samo słowo hygge oznacza przytulność. Termin ten powstał w Danii, jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie, który z oddawania się relaksowi i przyjemnościom uczynił przepis na szczęście. W myśl filozofii hygge ważne jest to, aby dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, oraz ogólny dobrostan. Zgodnie z jej zasadami urządzanie wnętrz – domów lub mieszkań ma wpływ na nasz nastrój, samopoczucie i zdrowie.

Przytulne wnętrze w stylu hygge – duński styl, który chce być zawsze blisko natury

Hygge we wnętrzach to stonowana aranżacja, w której bardzo ważne są wysoka jakość i ekologia. Pomieszczenia w stylu skandynawskim mają jeszcze jedną ważną cechę – tworzą klimat i atmosferę dla spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, w czasie których doskonale sprawdzą się meble w stylu naturalnym i miękkie, stylowe dodatki. Wnętrze hygge nie może obejść się bez dużego stołu – to on jest sercem takich spotkań, przy nim toczy się najważniejsza część ludzkiego życia – wspólne przebywanie z tymi, którzy są dla nas najważniejsi. Zgodnie z filozofią hygge – satysfakcjonujące relacje przesądzają o satysfakcji z życia. Dlatego warto pokusić się na aranżację wnętrz w stylu hygge – bo hygge to szczęście. A wsparte jeszcze ciepłem i światłem jakie dają kominek i świece z pewnością zbliży do siebie domowników i pozwoli budować im wartościowe wspomnienia.

Kuchnia w stylu hygge – jak wprowadzić styl hygge do wnętrza domu?

Aby zaprosić hygge do swojej kuchni nie potrzebujesz wielkiego metrażu. Hygge pozwala wdrożyć się nawet w niewielkiej kuchni. Najważniejsze, aby wygospodarować w niej miejsce na wspólne spożycie posiłku, czy wypicie kawy. Drewniany stół, na nim wazon, w nim kilka polnych kwiatów. To właśnie można określić mianem hygge. Kuchnia hygge powinna spełniać jeszcze kilka ważnych warunków:

Kolorystyka

Hygge opiera się na naturalnych kolorach. Kuchenne ściany i meble to biele, brązy, beże, kolory ziemi. Wszystko stonowane, bez kontrastowych akcentów. Jasne kolory wnętrz w stylu skandynawskim uspokajają i wyciszają, ale również przyczyniają się do powstawania błogości w duszy – to właśnie jeden z podstawowych stanów duńskiego hygge.

Materiały w kuchni w stylu hygge.

Zgodnie z hygge nie może zabraknąć materiałów kojarzących się z przyrodą. Hygge w kuchni oznacza meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Drewniany stół i krzesła, szafki i półki, najlepiej również naturalne drewno na podłodze. Dodatki tekstylne hygge powinny być wykonane z lnu, płótna, bawełny i wełny. Mają dawać poczucie ciepła i miękkości, bo hygge wywodzi się z chłodnego i surowego klimatu – ich zadaniem jest więc ocieplić i złagodzić wnętrze. Generalnie wszystkie dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, ale pamiętaj przy tym jednak o ekologii. Jeśli chcesz zastosować futra, to lepiej sztuczne. W ten sposób pokażesz, że naprawdę rozumiesz, czym jest hygge.

Ład i porządek

Kuchnia w stylu hygge to miejsce na relaks, gdzie masz się odprężyć i skupić na tym, co w Twoim życiu ważne. Nie wskazane są tam rozpraszacze w stylu kuchennego miksera czy poustawianych w widocznym miejscu garnków. To wszystko będzie kierować Twoją uwagę na zewnątrz grona Twoich bliskich, zamiast do ich środka. Telewizor w kuchni to rzecz w ogóle nie do pomyślenia! To samo telefon czy laptop. One powinny znaleźć się w miejscu przeznaczonym do pracy, z daleka od kuchni hygge!

Warto zadbać o dostateczną ilość schowków, skrytek i organizerów, aby ukryć w nich to co praktycznie, a na zewnątrz zostawić to co piękne.

W naszym rozpędzonym świecie każdemu potrzebna jest kuchnia w stylu hygge. Takie wyjątkowe miejsce, gdzie człowiek może realizować politykę prywatności i szczęścia, która pozwoli mu cieszyć się długo zdrowiem, równowagą i dobrym nastrojem. Hygge to duńska filozofia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stało się również Twoją życiową dewizą.